uk
en ru
Сергій Чаплян

Одну й ту саму ситуацію можна представити як з одного боку, так і з кардинально іншого. Як? Спитайте судових юристів…

 

В суді кожна сторона вважає себе правою, і правда у кожного своя. Будь-які факти можна по-різному інтерпретувати. Будь-яку позицію можна обґрунтувати. Це – тест на майстерність юриста. Юрист – професіонал має захищати клієнта незалежно від того, по який бік від бар’єра він знаходиться.

 

Ось жартівливий приклад – відома картина Казиміра Малевича «Чорний квадрат». Хтось вважає це полотно шедевром, хтось – навпаки. Єдино вірної відповіді немає і не буде. Однак у спорах, які відомо, народжується істина… Отже, давайте трошки поспоримо… «Чорний квадрта» - це шедевр? Чи це профанація, що видається за високе мистецтво? А може, є альтернативна думка? Кожна точка зору має право на життя, і кожну потрібно уміти захистити.

 

Позиція «за»

 

Навряд чи є інша картина, що викликає стільки суперечок. Її вплив на мистецтво ХХ – ХХІ ст.ст. величезна. Вона відчинила двері новим можливостям, новим формам, новому змісту. Завдяки Малевичу мистецтво відійшло від простого відображення реальності, почавши використовувати незатребувані до того можливості геометрії та абстракції.

 

Що ми бачимо, дивлячись на ту ж «Джоконду»? Жінку, що сидить у кріслі? І так практично з кожною картиною до «Чорного квадрату»: ми бачимо лише те, що зображено. Що ми бачимо, розглядаючи «Чорний квадрат»? Аж ніяк не квадрат – там немає прямих кутів. І не чорний – чорну фарбу майстер не використовував. А якщо копнути глибше, то кожен побачить щось своє. Це єдиний у своєму роді твір мистецтва, де глядач може побачити те, що підкаже йому уява.

 

Намалювати чорний квадрат може кожен. А наповнити його цінністю і змістом зміг лише Малевич. Саме тому його картина – визнаний шедевр, тоді як всі інші – лише чорні квадрати.

 

 

Позиція «проти»

 

Але що ми, власне, бачимо на картині? Брудно-темний (навіть не чорний) багатокутник (навіть не квадрат) на брудно білому фоні? Цікаво, автор довго писав цю роботу? Мабуть, він як Леонардо да Вінчі під час написання «Таємної вечері», ніяк не міг знайти потрібний образ? До речі, а там взагалі є образ? Цікаво, чий? Більше 500 років художники намагаються скопіювати «Джоконду» - і не можуть її повторити. Цікаво, наскільки складно повторити «Чорний квадрат»? Зможе це зробити десятирічна дитина?

 

Мистецтво має захоплювати! Ви відчуваєте захоплення, дивлячись на «Чорний квадрат»? Відчуваєте ви бажання подивитися на нього знов і знов? Спробуйте відповісти на ці питання – відповідь прийде сама.

 

Що є «Чорний квадрат»? Розпіарена порожнеча! Ви не побачите там нічого більшого.

 

Альтернативна думка

 

«Чорний квадрат» - не шедевр? А чи знаєте ви, скільки ця картина коштує? За найскромнішими підрахунками, не менше $ 20 млн. А на аукціоні точно би відмітку у $ 100 млн. перевищила. Знайдіть інший подібний абсурд, який би коштував таких грошей. Про який би більше ста років сперечалися професіонали, шукали прихований зміст, і, як не дивно, - знаходили його. Чи не думав автор, іронічно посміхаючись, ось, мовляв, я визнаний майстер, можу дозволити собі написати цілковиту нісенітницю, а глядачі все одно будуть дивитися і захоплюватися? І лише одиниці посміють, як у казці Андерсена, сказати: «А король-то – голий!». Але їх голоси потонуть у схвальному гулі загального визнання. Черги будуть вишикуватися, щоб узріти «твір мистецтва». Тому Малевич – унікальний. Тому «Чорний квадрат» - шедевр. Шедевр умілого маркетингу. Шедевр правильного PR. Шедевр, не перевершений поки що ніким.

 

А яка думка ближча вам?


Що ще почитати
Previous Next
Замовити консультацію