uk
en ru
Олена Капустінська
заступник керуючого партнера, адвокат

Гостра проблема платників ПДВ – перелік ризиковості за п. 1.6 Критеріїв ризиковості платника податків.


Найчастіше, як показує практика, податковий орган відносить платників ПДВ до переліку ризиковості саме у відповідності до п.1.6 Критеріїв ризиковості.


В п. 1.6 Критеріїв ризиковості перераховано декілька критеріїв, проте «найцікавішим» та «найпопулярнішим» залишається такий:  «…в органах ДФСУ наявна податкова інформація, яка стала відома в ході поточної діяльності під час реалізації покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданій на реєстрацію ПН/РК...» Раніше ця умова звучала так: «наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником». Для визначення платника як «ризикового» податковим органам достатньо було мати підозру, що він здійснює ризикові операції.


Водночас, прямо ніде не передбачено звідки надходить така інформація, як вона проходить перевірку на достовірність, в зв’язку з чим незрозуміло, яку правову природу має така інформація, та яким чином вона взагалі свідчить про наявність ознак ризиковості.


Разом з цим, податковий орган, як це показує судова практика, як правило, взагалі не може надати будь-яких аргументів щодо наявності такої інформації та підстав внесення платника податків до числа ризикових.


Якщо проаналізувати критерії ризиковості, визначені в п. 1.6,  стає цілком зрозумілим, чому бізнес страждає від «посягань» податкового органу, а саме через відсутність чітких правових норм та механізмів регулювання процесу моніторингу платників податків та визначення відповідності підприємства критеріям ризиковості.


Основна проблема: статус ризикового підприємства є загрозою для всієї господарської діяльності, оскільки призводить до блокування поданих податкових накладних. В такому випадку не допоможе навіть якщо сама операція була цілком реальною і не підпадала під жодні критерії ризиковості.


Якщо раніше про включення до переліку ризикових платник податків дізнавався лише з квитанції про зупинення реєстрації ПН, то на сьогоднішній день така функція доступна в Електронному кабінеті. Інформація про внесення платника до переліку ризикових часто вводить керівництво підприємства в шоковий стан. Проте панікувати не варто, потрібно діяти.

 


Отже, визначимо порядок дій платника податків у разі його віднесення до переліку ризикових у відповідності до п. 1.6 Критеріїв.


По-перше, необхідно відразу подати до регіонального податкового органу письмове звернення з проханням виключити платника податків з переліку ризикових. Для того, щоб таке звернення було результативним, необхідно додати до нього детальне пояснення щодо господарської діяльності підприємства за останній рік та первинні бухгалтерські документи, які підтверджують реальність здійснення всіх операцій платником податків. Якщо платник здійснює господарську діяльність з купівлі-продажу товарів, то крім основних документів, які підтверджують реальність таких поставок (договори, специфікації, заявки, видаткові накладні, рахунки-фактури, акти приймання-передачі товарів тощо), не зайвим буде надати сертифікати якості товарів та документацію, яка підтверджує перевезення товарів (ТТН, документи про наявність власних автомобілів або договори з третіми особами про надання послуг перевезення).  


Якщо ж платник податків веде свою діяльність, надаючи послуги або виконуючи роботи, то окрім загальних документів, як акти наданих послуг чи виконаних робіт, платнику необхідно показати інформацію щодо найманих працівників, які саме виконують такі види робіт чи надають послуги (штатний розклад або договори ЦПХ, в крайньому випадку договори з третіми особами про виконання підрядних робіт, додаткові документи про спеціалізацію працівників, ліцензії за наявності тощо).


В таких поясненнях доцільно надати також відомості та документи, які підтверджують наявність власних чи орендованих приміщень (офісів, складів, ангарів, цехів тощо), власних чи орендованих виробничих потужностей, земельних ділянок (для сільськогосподарських підприємств), прибутку від попереднього періоду тощо. Все залежить від конкретної господарської діяльності платника податків. Тобто надати потрібно все, що може підтвердити реальність господарської діяльності підприємства.

 

Звертаємо увагу, що виведення платника з переліку ризикових не розблокує автоматично заблоковані раніше податкові накладні. Щодо таких накладних необхідно буде подавати додатково документи для розблокування, передбачені п. 14 Порядку 117. Разом з тим, позитивний результат виведення платника з переліку ризикових допоможе розблокувати вже заблоковані ПН та на майбутнє попередить всі можливі блокування, адже на момент розгляду документів підстави блокування будуть вже відсутні. Тому наголошуємо: спочатку необхідно провести процедуру виведення платника з переліку ризикових, а вже потім запускати процедуру розблокування ПН.

 

По-друге, у разі необхідності звернення до суду основною вимогою в позовній заяві повинно бути саме виключення платника з переліку ризикових, а потім вже зобов’язання щодо розблокування та реєстрації ПН. У разі непред’явлення такої вимоги, підприємство залишиться в переліку ризикових, що і буде підставою для майбутніх блокувань.

 

Що стосується самого судового розгляду та вирішення справи по суті: по-перше, суди негативно відносяться до правомірності самих критеріїв ризиковості, по-друге, суди вимагають від податкового органу конкретних доказів та підстав щодо проведення платником ризикових операцій (самого лише факту, що платником сплачено замало податків при великих «оборотах» або якщо достатньо «молоде» підприємство отримало раптом велику суму на рахунок за виконання будь-якого договору від контрагента, - недостатньо), а по-третє, звернення платника податків до податкового органу та надання по-максимуму інформації разом з первинними документами, які підтверджують реальність здійснення господарської діяльності, дають значні шанси на отримання позитивного результату судового оскарження, що неодноразово підтверджувалось судовою практикою.

 

Пам’ятайте: для вирішення гострих проблем, таких як виведення підприємства з переліку ризикових та розблокування податкових накладних, необхідно діяти і не зволікати.

  

  

   

Матеріал підготовлено станом на 11 листопада 2019 р.


Відтворення даного тексту повністю або частково без зазначення імені автора і прямого гіперпосилання на дану сторінку не дозволяється.

 

 


Що ще почитати
Previous Next
Замовити консультацію