Олена Капустінська
заступник керуючого партнера, адвокат

Все має свій початок і свій кінець…

 

У випадку з бізнесом початком, як правило, є обов’язкова процедура реєстрації, яка дозволяє легалізувати новостворену фірму. Років 10 тому реєстрація підприємства являла собою епопею з численними візитами в місцеву адміністрацію, податкову інспекцію і міліцію, фонди соціального страхування, дозвільну систему… перелік інстанції можна продовжити. Сьогодні процедура суттєво спростилася, хоча і суто технічною її також не назвеш. Кваліфікація юриста в цьому випадку проявляється, здебільшого, в якості підготовки установчих документів. Питання це не варто залишати поза увагою, позаяк передумови більшості корпоративних конфліктів закладаються саме на етапі складання установчих документів. Крім того, не менш важливим є обрання правильної структури бізнесу, що передбачає і диверсифікацію ризиків, і ефективний захист активів.

 

Якщо реєстрацію можна справедливо вважати початком, то ліквідація фірми далеко не завжди означає закриття бізнесу…

 

В західних країнах компанії пишаються своєю історією, якщо вона нараховує десятиліття. В наших реаліях фірма «з довгою історією» іноді може виявитися потенційною проблемою. Питання в тому, що така «історія» - чудова нагода для проведення різноманітних перевірок, включаючи податкові. Результати таких перевірок далеко не завжди втішні для бізнесу. Звичайно, є механізми оскарження. Але в багатьох випадках розумніше до перевірки не доводити і закрити підприємство, не чекаючи перевірки. При цьому ніхто не заважає паралельно відкрити нове підприємство і перевести господарську діяльність на нього.

 

Юридичних способів ліквідації не так вже й багато: ліквідація в загальному порядку, продаж корпоративних прав, що називають також «швидкою ліквідацією» або «альтернативною ліквідацією», і банкрутство.

 

Який з цих шляхів обрати – залежить від конкретної ситуації. Вона дасть відповідь, буде це «швидка ліквідація» чи ліквідація в загальному порядку. Головне, щоб це була «правильна ліквідація», яка дозволить досягнути поставленої мети і уникнути проблем в майбутньому.

 

Замовити консультацію