Олена Капустінська
заступник керуючого партнера, адвокат

Кредиторська заборгованість – це ті ж самі грошові кошти, але віртуальні або потенційні. Віртуальні, тому що до моменту фактичного розрахунку ці кошти – лише рядок в балансі, на них не можна нічого купити (хіба що продати заборгованість, та ще й, як правило, з дисконтом). Потенційні, тому що ви можете одержати ці кошти в монетарній формі, але лише в перспективі. І якщо ваш боржник платати не готовий, доведеться докласти зусиль, щоб перетворити кредиторську заборгованість в реальні гроші.

 

Існує чимало способів заставити боржника платити. Якщо говорити про законні шляхи, найчастіше використовують претензійні механізми, медіацію і, звичайно, стягнення в судовому порядку. При цьому не слід забувати, що мало звернутися до суду, необхідно ще виграти справу, причому, скоріше за все, у трьох судових інстанціях. Але навіть остаточне судове рішення, що набрало законної сили, - це ще далеко не завжди фінішна пряма. Якщо у боржника немає майна, рішення так і залишиться лише текстом на гербовому папері. Державний виконавець майже напевно скаже, що за відсутністю майна виконати рішення неможливо. Але грамотний юрист навіть у такому випадку докладе зусиль, щоб знайти вихід.

 

Пригадується випадок з нашої практики. Вигравши суд про стягнення суми позики, процентів та інфляційних збитків (всього близько 1 млн. гривень), наші юристи виявили, що у відповідачки офіційно немає жодного майна, на яке можна було б звернути стягнення. Впору, здавалося б, опустити руки. Але ні! Ретельний аналіз привів до несподіваних результатів. Як виявилося, за останні 5 років відповідачка встигла тричі змінити прізвище. При цьому під своїм дівочим прізвищем вона обліковувалася як власниця частини будинку в Києві. Оскільки ці дані не були внесені до Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно, одержати інформацію за ідентифікаційним номером виявилося неможливим, але вдалося через реєстр БТІ. Таке глибоке «розслідування» себе виправдало: не бажаючи втрачати частину будинку, відповідачка була змушена погасити заборгованість.

 

Таких прикладів досить багато. Якщо використовувати всі наявні можливості для стягнення, процент реально виконаних судових рішень можна збільшити в рази. Так, приміром, мало хто перевіряє, чи сформований статутний капітал у підприємства-боржника. Але ж якщо це товариство з обмеженою відповідальністю, засновники несуть відповідальність за борги підприємства в межах невнесеної частини вкладу. Або, скажімо, при перевірці майнового стану боржника – фізичної особи дуже рідко така сама процедура застосовується до подружжя боржника. Але ж спільно нажите у шлюбі майно – спільна сумісна власність, яка також може бути використана для погашення боргу. Список прикладів можна продовжити…

 

У справах про стягнення заборгованості адвокати Юсгард по максимуму використовують всі наявні в нашому арсеналі механізми, щоб клієнт одержав не формальне рішення суду, а реальне задоволення своїх грошових вимог.

 

 

 

Замовити консультацію