Сергій Чаплян

Почнемо з прикладу із власної практики. В київському офісному центрі було проведено обшук. В зв’язку з тим, що в ухвалі суду адреса була зазначена без деталізації офісу, обшук правоохоронці так і провели – у всьому будинку. Заразом ознайомились з діяльністю і реквізитами всіх орендарів. А через два місяця орендарів почали викликати на допити. У кожного з них знайшли порушення, які можна було кваліфікувати щонайменше за однією статтею Кримінального кодексу. В усій красі спрацював принцип «була б людина, а стаття знайдеться». На щастя, ентузіазм правоохоронних органів вдалося присікти і подальшого розвитку ця ситуація не отримала.

 

На жаль, так буває не завжди.

 

У відповідності до нового Кримінального процесуального кодексу кримінальне провадження реєструється на підставі заяви без будь-якої дослідчої перевірки. Це дуже зручна лазівка для маніпуляцій. Якщо потрібно «відпрацювати» якесь підприємство, правоохоронці просто реєструють заяву від імені будь-якої фізичної особи, де перераховують кримінальні правопорушення, які, на їхню думку, мають місце бути. Ось же один «живий» приклад: на підставі заяви якогось громадянина про самозахоплення земельних ділянок у Києві прокуратура і МВС провели серію допитів та вилучень документів у низки забудовників. І хоча документація на землю у забудовників була у цілковитому порядку, необхідність відбиватися від правоохоронних органів позитивних емоцій явно не додала. Як з’ясувалося згодом, заявник у своєму опусі просто перерахував ряд адресів (їх було більше 20) із вказівкою на те, що на цих ділянках ведеться самовільне будівництво. Жодних доказів цього надано не було. Тим не менш, на підставі цього «документа» було відкрито кримінальне провадження й організовані слідчі дії. Маніпуляція? Без жодного сумніву!

 

Таких прикладів чимало.

 

Є два простих правила, які допоможуть відвернути небажані наслідки при проведенні слідчих дій. По-перше, участь адвоката однозначно стримує правоохоронців від зловживань і процесуальних порушень. По-друге, своєчасний інструктаж, а краще – продумана система безпеки на підприємстві – дозволить уникнути багатьох помилок і, як наслідок, багатьох проблем. Це той самий випадок, коли профілактика «хвороби» виявляється набагато дешевшою і ефективнішою за «лікування».

 

 

 

Замовити консультацію