Сергій Чаплян

Перший міністр короля-«сонця» Людовика ХIV Жан-Батист Кольбер ще у XVI ст. так визначив сутність оподаткування: «общипати гусака, одержуючи максимум пір’я при мінімальному його шипінні».

 

В цьому сенсі з того часу мало що змінилося. Вітчизняні податківці інколи настільки захоплюються «общипуванням», що не «шипіти» у відповідь вже не виходить. У платників податків можливості для маневру тим не менш лишаються: або оптимізація в рамках закону з використанням дозволених механізмів, або мінімізація за допомогою «сірих» схем.

 

Податкова оптимізація і ухилення від сплати податків – різні поняття. Їх не слід змішувати. Ухилення – використання явно незаконних механізмів, оптимізація – зменшення податкового навантаження виключно у правовому полі.

 

 

Якщо розглядати конкретний приклад, то, скажімо, використання фіктивних фірм для одержання податкового кредиту з ПДВ – кримінальне правопорушення у чистому вигляді. Причому якщо загальний розмір «зекономлених» податків перевищить 1 тис. неоподатковуваних мінімумів (у кримінальному праві неоподатковуваний мінімум дорівнює не 17 грн., а податковій соціальній пільзі), можна «заробити» на кримінальну справу з усіма відомими наслідками. В той же час використання офшорних юрисдикцій саме по собі злочином не є.

 

Методи легальної податкової економії простіше і наочніше проілюструвати, знову ж таки, прикладами з практики.

 

Метод заміни відносин. Суть його зводиться до того, що одна господарська операція замінюється іншою, відмінною за своїм юридичним змістом, яка при цьому дозволяє досягти запланованого економічного ефекту і застосувати більш лояльний порядок оподаткування.

 

Приклад: використання житлово-будівельних кооперативів для продажу житла, що будується. Оскільки продаж таких квартир, по-перше, є об’єктом оподаткування ПДВ, а по-друге – збільшує базу оподаткування податком на прибуток підприємств, забудовники нерідко задаються питанням про зменшення податкових відрахувань. Одним зі шляхів вирішення проблеми є ЖБК, який продає не квартири, а паї, що дають право на одержання квартир у майбутньому. А оскільки паї за своїм правовим статусом є корпоративними правами, то й ПДВ при їх реалізації не нараховується, і оподатковуваний дохід не збільшується. Таким чином, досягається подвійний ефект: підприємство одержує необхідний обсяг інвестицій, при цьому легально оптимізуючи оподаткування.

 

Метод розподілу відносин. Базується на попередньому методі, різниця лише в тому, що не вся господарська операція замінюється на іншу, а лише її частина.

 

Приклад: забудовник забезпечив будівництво невеликого офісного центру і вирішив реалізувати нежитлові приміщення до введення об’єкта в експлуатацію. Очевидно, що при реалізації за ринковими цінами у нього виникали б: а) значні податкові зобов’язання з ПДВ; б) збільшувалася б база оподаткування податком на прибуток підприємств. Для оптимізації оподаткування було вирішено купівлю-продаж нежитлових приміщень розбити на 2 частини: 1) укладення договорів купівлі-продажу з підконтрольними фізичними особами – підприємцями (єдиний податок, 3 група, ставка оподаткування 5 % без ПДВ) за собівартістю з відстрочкою оплати і передачею приміщення після введення в експлуатацію; 2) укладення вказаними фізичними особами договорів уступки (цесії) з кінцевими покупцями. Таким чином, кінцевий покупець сплачував частину вартості приміщення безпосередньо на забудовника, а частину – на фізичну особу – підприємця. І та частина оплати, що «йшла» на підприємця, оподатковувалася єдиним податком за ставкою 5 % без ПДВ.

 

Метод відстрочення податкового платежу. Ідея полягає у відстроченні моменту виникнення об’єкта оподаткування.

 

Приклад: підприємство на загальній системі оподаткування у випадку спливу строку позовної давності за кредиторською заборгованістю зобов’язане цю заборгованість включити собі у дохід. Але строки позовної давності можна збільшити, закон це дозволяє. Тому, якщо кредитор і боржник не проти, можна підписати угоду про збільшення строків позовної давності, наприклад, з 3-х до 10-и років, і відстрочити «головний біль» ще на 7 років.

 

Метод прямого скорочення об’єкта оподаткування. Цей метод полягає у відчуженні майна  або відмові від операцій, що негативно впливають на оподаткування, але без небажаних наслідків для бізнесу.

 

Приклад: фізичні особи – підприємці на спрощеній системі оподаткування не мають права надавати в оренду житлові приміщення, загальна площа яких перевищує 100 кв.м. Уявімо собі ситуацію, що у такого підприємця є дві квартири, площею 92 кв.м. і 98 кв.м., які він хотів би здати в оренду. На жаль, за законом він може офіційно здати в оренду лише одну з них. Але якщо другу квартиру оформити на дружину нашого підприємця, яка також є СПД на єдиному податку, проблема вирішується, причому суто у правовому полі. Таким чином, спільний дохід подружжя підприємців, як і планувалося, буде обкладатися єдиним податком за ставкою 5 %.

 

Метод офшору. Цей метод в усіх на слуху, враховуючи постійні «офшорні» скандали. Заради справедливості зауважимо, що скандали ці, здебільшого, пов’язані з публічними особами, які, в кінцевому рахунку, відбуваються лише загальним осудом за те, що сплачують податки «десь за океаном», а не в рідній країні.

 

Як приклад наведемо найбільш поширену операцію: поставку товарів закордонному контрагенту через посередника, зареєстрованого в офшорі або країні з «м’яким» режимом оподаткування. Скажімо, український продавець має поставити товар кінцевому набувачу – резиденту ЄС. Але за документами товар постачається на ім’я компанії, зареєстрованої в одній з «податкових гаваней», і вже ця остання буде вважатися прямим постачальником товару кінцевому покупцю. Зрозуміло, ні в яку «гавань» товар заходити не буде і відправиться напряму до товароодержувача. А от основна частина оплати за товар осяде саме не фірмі-посереднику з усіма можливими податковими преференціями.

 

Таким чином, можливості податкової оптимізації досить широкі, якщо навчитися їх правильно використовувати. Успішне впровадження механізмів оптимізація вимагає не лише глибоких знань податкового законодавства, але й нестандартних підходів, й оригінальних рішень. В практиці Юсгард розробка подібних схем посідає особливе місце. Це один з ключових напрямків нашої роботи. Статистика компанії свідчить, що запропоновані нами рішення лише за останній рік зекономили нашим клієнтам не менше $ 7 млн.

 

 

 

Замовити консультацію